Timm, Cain,
Franklin, Hovden, Martin Prevail in Summit USRA
Nationals
Patience and persistence paid
off Saturday night for Jake Timm at the 10th Annual
Summit USRA Nationals powered by Chevrolet Performance.
Timm of Winona, Minn., took command with 10 laps
remaining and went on to claim the USRA Modified feature
at the Lucas Oil Speedway in Wheatland, Mo.
Other
winners on the final of five nights of racing were Josh
Cain (Medieval USRA Stock Cars), Mitchell Franklin (USRA
B-Mods), Chris Hovden (USRA Hobby Stocks) and Randy
Martin (USRA Tuners).
Timm, who started eighth,
stalked two-time USRA Modified national champion Brandon
Davis from the second position for 12 laps before making
the winning pass on lap 40 of the 50-lap main event.
He pulled away from there, sticking tight to the low
groove, to capture the $4,000 victory.
The
26-year-old said staying calm and deliberate was a key
from the drop of the green.
"I really had to be
patient there at the beginning of the race. I didn't
really feel like we were all that great, to be honest,"
Timm said. "I kind of started slowing down more and more
to stay on the bottom. I went slower to go faster, I
guess.
"Fortunately we had a few yellows there
and that helped us out."
Timm was the fourth and
final leader of the race, which concluded the marathon
week of racing that saw in excess of 240 cars in five
divisions.
Kevin Stoa took the lead on lap two
after last year's race winner Tyler Davis paced the
opening lap. Tyler Davis reclaimed the top spot on lap
seven as Stoa slipped to third behind Brandon Davis.
Brandon Davis captured the lead on the lap nine
restart, and he soon had a 1.6-second lead by lap 15
over Tyler Davis with Brandon Givens third and Terry
Phillips moving into fourth with Timm following in
fifth.
As the race reached lap 30, Brandon Davis
continued to hold the lead over Timm with Tyler Davis
and Phillips following. Caution came out on lap 31 with
Davis margin at 1.3 seconds over Timm, who started
eighth.
On the restart, Phillips was caught up in
a multi-car incident in turn two and damage to his car
ended his chances.
Timm dropped to the low groove
on the next restart, pulling alongside Brandon Davis on
the back stretch but was unable to make the pass. Those
two opened a four-second gap over third-place Tyler
Davis by lap 40 and that's when Timm's persistence
finally paid off.
Timm edged into the lead coming
out of turn four and he gradually pulled away from
there. He kept hugging the extreme low line and went on
to win by 2.8 seconds over Brandon Davis.
Gabe
Hodges finished third with Tyler Davis fourth and
four-time USMTS national champ Rodney Sanders fifth.
Cain masters Medieval USRA Stock Cars:
Josh Cain of Rio Rancho, N.M., led the final 37 laps and
was able to overcome a late-race restart to captured the
Medieval USRA Stock Car main event and a $2,500
first-place prize.
Cain appeared on his way to a
comfortable win, with a one-second lead over last year's
winner Dylan Thornton with two laps remaining in the
40-lap event. But a caution took away his margin and
forced him to prevail in a two-lap shootout to the
finish.
It proved not problem for Cain, who held
off ten-time USRA national champ Mitch Hovden by 0.822
second at the finish with Bryan White third.
We
had a good time tonight," Cain said. "I kept messing up
in (turns) three and four and I thought I was gonna give
it away. But on the longer runs, I felt like I could
make one and two make up for what I was messing up in
three and four."
Front-row starters Derek
Greenwho leads the Summit USRA Weekly Racing Series
national points in the divisionand Cain traded the lead
in the early going with Cain in front when a caution
slowed the action on lap four.
Cain opened up a
lead and continued to set the pace as Thornton moved
into second on lap nine.
Cains leading margin
was 1.7 seconds over Thornton when caution slowed the
action again on lap 17. Cain extended his lead to 2.3
seconds by lap 30 with Thornton and Green following.
Continuing to utilize the low groove throughout,
Cain had a 2.6-second command wiped out after a lap-32
caution. Then came the caution with two laps to go and
Thornton made a big run, pulling alongside coming to the
white flag.
But Thornton experienced mechanical
issues to take him out of contention on the last lap.
USRA B-Mod feature falls to Franklin:
Mitchell Franklin of Camdenton, Mo., was elevated to the
USRA B-Mod feature victory when J.C. Morton, who crossed
the finish line in front, was disqualified in post-race
technical inspection.
Franklin worked his way
from the 20th starting position into contention by the
halfway point before moving to the runner-up spot and
making a late charge that came up just short of Morton
at the checkers.
But when Morton's car did not
pass inspection, Franklin earned the $2,000 top prize
for the 35-lap main event.
"I don't prefer to win
them like this," Franklin said. "We had a chance to win
it straight up, but I missed (turn) three and he got
away from me. But we keep our stuff straight, by the
book, so we'll take it. We can use all the dollars and
all the wins we can get on these Franklin Motorsports
cars.
"My dad works day and night, late hours to
get these things as fast as they are and I think this
weekend proved just how fast they are."
Mike
Striegel started on the pole and set the early pace,
with Cody King pressuring him before Striegel opened a
four-car-length lead by lap six.
By lap eight,
Morton advanced into second with King third and Kris
Jackson and Ryan Gillmore both had worked their way into
the top five after starting 10th and 12th.
Morton
looked for a way around Striegel for several laps before
finally doing so on lap 14 . Three laps later, Gillmore
moved into the runner-up position, 2.1 seconds behind
Morton.
A caution flew on lap 23 as Morton led
Gillmore by 1.4 seconds. Franklin went to third and
Striegel was in fourth for the restart with a dozen laps
remaining.
Franklin gave chase after the restart
and was within two car lengths of Morton with four laps
left. Morton was able to ride the high groove to take it
home and finish 1.1 seconds ahead of Franklin.
As
Franklin was declared the winner, Gillmore was credited
with second with Shadren Turner third, Striegel fourth
and Brandon Hare fifth.
Hovden inherits
USRA Hobby Stock win: Chris Hovden of Cresco,
Iowa, crossed the finish line second, but was elevated
to the USRA Hobby Stock victory when apparent
race-winner Dylan Clinton of West Union, Iowa, was
disqualified in post-race tech inspection.
Clinton grabbed the lead away from Carter Koop on lap
five with Tracy Halouska taking over second from Koop a
lap later. Clinton opened a 1.8-second lead over
Halouska at the halfway mark on lap 15.
As the
race remained caution-free, Clinton poured it on and
finished 4.1 seconds in front of Hovden for what
appeared to be his third straight Summit USRA Nationals
triumphall at Lucas Oil Speedway.
Instead,
Hovden took the win and the $1,200 winner's share of the
prize money.
"It feels awesome. I've been trying
for a lot of years and this is the my first year at
Lucas Oil Speedway," Hovden said of winning the Summit
USRA Nationals. "It's a little bittersweet, you getting
it in the tech tent, but it's also one of them things.
You really have to know your car.
"I had it bite
me one time last year. It happened to Dylan. It happens
to everybody at least once in their career. You just
have to follow the rules the best you can. I'm just so
excited. It was an awesome weekend."
Halouska
wound up second with Justin Hanson third and Jeremy
Crimmins fourth.
Texan Martin captures
USRA Tuner feature: Randy Martin of Springtown,
Texas, took over on lap six and went on to beat David
Kirkpatrick for the USRA Tuner feature win worth $500.
"It was a great run. I got out front and the track
was super, super fast. That was fun for me," said
Martin, who was making his first visit to the Lucas Oil
Speedway.
National title contender Justin
Converse slid around Dylan Whitley for the lead on lap
six. One circuit later, eighth-starting Martin advanced
to the front as Converse almost spun his car in turn two
and Martin opened a 1.2-second lead by the midpoint on
lap 10.
Martin had a 3.2-second lead over
Converse when a lap-17 caution slowed the action and
took away Martins sizable cushion.
On the
restart, a huge melee ensued behind Martin with Converse
taking a big hit as seven cars were involved.
After a lengthy clean-up in turn one, Martin held off
Kirkpatrick by 1.2 seconds for the win. Kirkpatrick came
through the "B" Feature to get into the field, starting
14th.
Jason Weber finished third with Dustin
Reeves fourth and Racer Costello fifth.
More champs to crown: Officials at the Lucas
Oil Speedway have scheduled their annual awards banquet
for Saturday, December 1, where Ryan Middaugh (USRA
Modifieds), Mason Beck (Medieval USRA Stock Cars) and
Bobby Williams (USRA B-Mods) will be honored as the
track's Summit USRA Weekly Racing Series track
champions.
For tickets and other information,
check out
LucasOilSpeedway.
The final night to earn
USRA national points is October 29, with titles in all
eight USRA-sanctioned divisions still up for grabs, plus
regional points and national rookie awards.
USRA moving fast forward: For more than
two decades, the USRA has attracted more and more
racetracks and dirt track racers each year through fair,
logical and cost-effective rules accompanied by an
organization that puts the racers, racetracks and their
fans first. During the 2023 Summit USRA Weekly Racing
Series, more than 60 of America's finest dirt ovals will
host more than 1,000 nights of racing.
USRA
competitors can register online
here or call (515)
832-6000 to register by phone. You can also download
the application
here and then submit your completed form by email at
office@usraracing.com or fax at
(515) 832-7958.
To
learn more, check out
usraracing.com. Follow our social media channels on
Facebook,
Instagram,
Twitter and
YouTube.
Click here to join our email list and get USRA news
and exclusive promotions delivered to your inbox.
= = = = = = = = = = = =
OFFICIAL
RESULTS United States Racing Association Summit
USRA Weekly Racing Series 10th Annual Summit USRA
Nationals powered by Chevrolet Performance - Night 5 of
5 Lucas Oil Speedway, Wheatland, Mo. Saturday,
Oct. 7, 2023
Showing finishing
position, starting position in parentheses, car number,
driver and hometown
USRA MODIFIEDS
"C" Feature (12 laps, top 12 advance): 1. (1) 97J
Houston Johnson, Kansas City, Mo. 2. (3) 19 Tanner
Kade, Hermitage, Mo. 3. (5) 88 Sam Osman, Spiro,
Okla. 4. (4) 17 Roy Long, Stilwell, Okla. 5. (6) 6
Jason Payton, Greenwood, Ark. 6. (2) 92 Tyler Grooms,
Trenton, Mo. 7. (14) 5* John Briggs, Harrison, Ark.
8. (9) 747 Colton Eck, Goddard, Kan. 9. (12) 21X Greg
Scheffler, Pittsburg, Mo. 10. (8) 33S Ben Stockton,
Kansas City, Mo. 11. (10) 12 Andrew Thomas,
Chillicothe, Mo. 12. (13) 26 Brian Williams,
Fayetteville, Ark. 13. (11) 12JR Jory Stotts, Gilman
City, Mo. 14. (7) 16B Randy Brown, Chowchilla, Calif.
DNS 64 Casey Fowler, Grand Saline, Texas DNS 24C
Brandon Conkwright, Wamego, Kan. DNS 37J Ronnie
Burkhardt, Topeka, Kan. DNS 21 Troy Gudmonson,
Savage, Minn. DNS 117 Matt Menzie, Springfield, Mo.
DNS 5D Devon Havlik, Waterloo, Iowa
"B" Feature
(15 laps, top 12 advance): 1. (2) 3B Nic Bidinger,
Perry, Kan. 2. (4) 21M Ryan Middaugh, Fulton, Mo.
3. (5) 98 Jeff Cutshaw, Bolivar, Mo. 4. (1) 127 Paden
Phillips, Chanute, Kan. 5. (9) 66 Tyler Worley, St.
Genevieve, Mo. 6. (3) 73B Shad Badder, Bates City,
Mo. 7. (11) 21N Ben Nading, Ankeny, Iowa 8. (6)
65D Dustin Brown, Clear Lake, Iowa 9. (17) 6 Jason
Payton, Greenwood, Ark. 10. (8) 8L Lyle Sathoff,
Sherburn, Minn. 11. (18) 92 Tyler Grooms, Trenton,
Mo. 12. (13) 97J Houston Johnson, Kansas City, Mo.
13. (24) 26 Brian Williams, Fayetteville, Ark. 14.
(7) 9 Kenton Allen, Chanute, Kan. 15. (22) 33S Ben
Stockton, Kansas City, Mo. 16. (21) 21X Greg
Scheffler, Pittsburg, Mo. 17. (23) 12 Andrew Thomas,
Chillicothe, Mo. 18. (10) D25 David Tanner, Wichita
Falls, Texas 19. (14) 19 Tanner Kade, Hermitage, Mo.
20. (16) 17 Roy Long, Stilwell, Okla. 21. (19) 5*
John Briggs, Harrison, Ark. 22. (15) 88 Sam Osman,
Spiro, Okla. 23. (12) 1 Blake Arndt, Brownsdale,
Minn. 24. (20) 747 Colton Eck, Goddard, Kan.
"A" Feature (50 laps): 1. (8) 49 Jake Timm, Winona,
Minn. 2. (4) 50III Brandon Davis, Hayfield, Minn.
3. (12) 7G Gabe Hodges, Lebo, Kan. 4. (1) 65 Tyler
Davis, Haysville, Kan. 5. (7) 20 Rodney Sanders,
Happy, Texas 6. (10) 83 Kylie Kath, Claremont, Minn.
7. (2) 4W Tyler Wolff, Fayetteville, Ark. 8. (3) 10B
Brandon Givens, Wichita, Kan. 9. (6) 65X Carlos
Ahumada Jr., El Paso, Texas 10. (19) 3B Nic Bidinger,
Perry, Kan. 11. (17) 777 Al Hejna, Clear Lake, Iowa
12. (14) 21C Chad Clancy, Polo, Mo. 13. (21) 98 Jeff
Cutshaw, Bolivar, Mo. 14. (5) 98S Kevin Stoa, Albert
Lea, Minn. 15. (11) 1X Dillon McCowan, Urbana, Mo.
16. (18) 97 Cole Anderson, Le Center, Minn. 17. (23)
66 Tyler Worley, St. Genevieve, Mo. 18. (32) 9 Kenton
Allen, Chanute, Kan. 19. (31) 88 Sam Osman, Spiro,
Okla. 20. (29) 92 Tyler Grooms, Trenton, Mo. 21.
(28) 8L Lyle Sathoff, Sherburn, Minn. 22. (26) 65D
Dustin Brown, Clear Lake, Iowa 23. (15) 38C Jason
Pursley, Hermitage, Mo. 24. (22) 127 Paden Phillips,
Chanute, Kan. 25. (9) 75 Terry Phillips, Springfield,
Mo. 26. (13) 712 Trevor Hughes, Westville, Okla.
27. (27) 6 Jason Payton, Greenwood, Ark. 28. (24) 73B
Shad Badder, Bates City, Mo. 29. (30) 97J Houston
Johnson, Kansas City, Mo. 30. (20) 21M Ryan Middaugh,
Fulton, Mo. 31. (16) 15W Alex Williamson, Rushford,
Minn. 32. (25) 21N Ben Nading, Ankeny, Iowa
MEDIEVAL USRA STOCK CARS
"E"
Feature (12 laps, top 12 advance): 1. (2) 39JR Robert
Southerland, Sallisaw, Okla. 2. (1) 74C James
Collins, Roswell, N.M. 3. (4) 31J Jason Park, Kansas
City, Kan. 4. (8) 26JR Hayden Linn, Little Rock, Ark.
5. (3) 4D Cory Kelderman, Hills, Minn. 6. (7) 22H Tim
Hoselton, Galt, Mo. 7. (6) 77 Josh Monthei,
Jefferson, Iowa 8. (9) 116 Zack Smith, Centertown,
Mo. 9. (5) 47D Devin Saler, Kansas City, Mo. DNS
4 Justin Loera, Lubbock, Texas DNS 40 Brian Carver,
Lockesbury, Ark. DNS 93S Chad Shaw, Trimble, Mo.
DNS X9 Brad Whitney, Trenton, Mo. DNS 18 Tracy
Cottrell, Buffalo, Mo. DNS 411 Cory Williams,
Slaton, Texas DNS 41K Vernon Kever, Kansas City,
Mo.
"D" Feature (12 laps, top 12 advance): 1.
(1) 12 Christopher Sawyer, Buffalo, Mo. 2. (3) 10
Justin Ades, Webster City, Iowa 3. (9) 39JR Robert
Southerland, Sallisaw, Okla. 4. (2) 21P Darren
Phillips, Wheatland, Mo. 5. (5) 78 Chris Roney,
Decorah, Iowa 6. (4) 77W Zack Willis, Macks Creek,
Mo. 7. (10) 74C James Collins, Roswell, N.M. 8.
(11) 31J Jason Park, Kansas City, Kan. 9. (14) 22H
Tim Hoselton, Galt, Mo. 10. (12) 26JR Hayden Linn,
Little Rock, Ark. 11. (13) 4D Cory Kelderman, Hills,
Minn. 12. (7) 10A John Ades, Rippey, Iowa 13. (15)
77 Josh Monthei, Jefferson, Iowa 14. (8) 9F Kevin
Flock, Muskogee, Okla. 15. (6) 25BA Gerry Vaughn,
Greenwood, Ark. DNS 7K Doug Keller, Easton, Mo.
DNS 3X Tony Manley, Osborn, Mo. DNS 79 Gary
Clark, Walker, Mo. DNS 24 Blayne McMillin,
Warrensburg, Mo. DNS 116 Zack Smith, Centertown,
Mo. DNS 47D Devin Saler, Kansas City, Mo.
"C" Feature (12 laps, top 12 advance): 1. (2) 14T
Todd Staley, Webster City, Iowa 2. (4) 74S Rodney
Schweizer, Kansas City, Kan. 3. (1) 11 Waylon
Dimmitt, Camdenton, Mo. 4. (6) 27 Jeff Tennant,
Greenwood, Ark. 5. (3) 23 Paul Conrad, Colo, Iowa
6. (11) 12 Christopher Sawyer, Buffalo, Mo. 7. (19)
26JR Hayden Linn, Little Rock, Ark. 8. (7) 43K Josh
Kelderman, Sioux Center, Iowa 9. (10) 34 Blake
Bolton, Appleton City, Mo. 10. (8) 21X Xander
Treichel, Greene, Iowa 11. (12) 10 Justin Ades,
Webster City, Iowa 12. (13) 39JR Robert Southerland,
Sallisaw, Okla. 13. (14) 21P Darren Phillips,
Wheatland, Mo. 14. (15) 78 Chris Roney, Decorah, Iowa
15. (16) 74C James Collins, Roswell, N.M. 16. (17)
31J Jason Park, Kansas City, Kan. 17. (21) 10A John
Ades, Rippey, Iowa 18. (20) 4D Cory Kelderman, Hills,
Minn. 19. (9) 83 James Ellis, Richland, Mo. 20.
(18) 22H Tim Hoselton, Galt, Mo. 21. (5) 95C Chance
Larson, Dunnell, Minn. DNS 91 Johnny Fennewald,
Appleton City, Mo. DNS 88 Jeff Dixon, Trenton, Mo.
DNS 77W Zack Willis, Macks Creek, Mo.
"B"
Feature (15 laps, top 12 advance): 1. (4) 47 Ed
Griggs, Pleasant Hill, Mo. 2. (1) M17 Rob Moseley,
Los Lunas, N.M. 3. (2) 33 Kevin Donlan, Decorah, Iowa
4. (6) 16B Randy Brown, Chowchilla, Calif. 5. (5) 74
Jason Josselyn, Alamogordo, N.M. 6. (14) 11 Waylon
Dimmitt, Camdenton, Mo. 7. (16) 23 Paul Conrad, Colo,
Iowa 8. (15) 27 Jeff Tennant, Greenwood, Ark. 9.
(7) 85 Darrin Schmidt, Winchester , Kan. 10. (11) 6D
David Whittle, Muskogee, Okla. 11. (17) 12
Christopher Sawyer, Buffalo, Mo. 12. (13) 74S Rodney
Schweizer, Kansas City, Kan. 13. (22) 10 Justin Ades,
Webster City, Iowa 14. (19) 43K Josh Kelderman, Sioux
Center, Iowa 15. (9) 35 Johnny Coats, Joplin, Mo.
16. (21) 21X Xander Treichel, Greene, Iowa 17. (23)
39JR Robert Southerland, Sallisaw, Okla. 18. (20) 34
Blake Bolton, Appleton City, Mo. 19. (18) 26JR Hayden
Linn, Little Rock, Ark. 20. (3) 21 Andrew Borchardt,
Plymouth, Iowa 21. (8) 23S Mark Simon, Buffalo, Mo.
22. (12) 14T Todd Staley, Webster City, Iowa DQ (6)
3C Colin Deming, Hobbs, N.M. DNS 00 Derek Brown,
Stoutland, Mo.
"A" Feature (40 laps): 1. (1)
3J Josh Cain, Rio Rancho, N.M. 2. (13) 15 Mitch
Hovden, Decorah, Iowa 3. (6) 5 Bryan White, Lebanon,
Mo. 4. (2) 32 Derek Green, Granada, Minn. 5. (3)
21M Myles Michehl, Fort Dodge, Iowa 6. (9) 1G Pat
Graham, Ankeny, Iowa 7. (19) 47 Ed Griggs, Pleasant
Hill, Mo. 8. (8) 68 Dean Wille, Warrensburg, Mo.
9. (17) 0 Mason Beck, Urbana, Mo. 10. (10) 7 William
Garner, Lebanon, Mo. 11. (5) 10B Bryan Bennett,
Tularosa, N.M. 12. (7) 19 Mitch Keeter, Webb City,
Mo. 13. (14) 91J Jaylen Wettengel, Topeka, Kan.
14. (31) 3C Colin Deming, Hobbs, N.M. 15. (29) 12
Christopher Sawyer, Buffalo, Mo. 16. (16) 16S Chris
Dishong, Atchison, Kan. 17. (20) M17 Rob Moseley, Los
Lunas, N.M. 18. (24) 11 Waylon Dimmitt, Camdenton,
Mo. 19. (28) 6D David Whittle, Muskogee, Okla. 20.
(22) 16B Randy Brown, Chowchilla, Calif. 21. (11) 106
Andy Morris, Fort Gibson, Okla. 22. (4) 38T Dylan
Thornton, Orcutt, Calif. 23. (27) 85 Darrin Schmidt,
Winchester , Kan. 24. (21) 33 Kevin Donlan, Decorah,
Iowa 25. (26) 27 Jeff Tennant, Greenwood, Ark. 26.
(32) 23S Mark Simon, Buffalo, Mo. 27. (18) 11W Gerald
Wahwahsuck, Atchison, Kan. 28. (15) 35C Bill
Crimmins, Fort Dodge, Iowa 29. (30) 74S Rodney
Schweizer, Kansas City, Kan. 30. (23) 74 Jason
Josselyn, Alamogordo, N.M. 31. (12) 222 Jake Newman,
Smithville, Mo. 32. (25) 23 Paul Conrad, Colo, Iowa
USRA B-MODS
"F" Feature (12
laps, top 6 advance): 1. (2) 54JR Eddie Ingram Jr.,
Kansas City, Kan. 2. (1) 76 K.C. Mullin, Manhattan,
Kan. 3. (15) 18P Shaine Paxston, Springfield, Mo.
4. (10) 17B Lee Beemer, Fairmont, Minn. 5. (7) 97
Tyler Lacy, Glenpool, Okla. 6. (14) 17R Rylee Fuller,
Savannah, Mo. 7. (11) 28 Wesley Briggs, Lebanon, Mo.
8. (8) 20 Chad Fuller, Savannah, Mo. 9. (12) 2R Jory
Montis, Sioux Falls, S.D. 10. (5) 11J Jacob Lynch,
Winona, Minn. 11. (9) 88T Jacob Toepper, Hugo, Minn.
12. (3) 42J Donnie Jackson, Lebanon, Mo. 13. (13)
17CT Cullen Thompson, Hermann, Mo. 14. (4) 24 Jerry
Ellis, Richland, Mo. 15. (6) 55 Josh Marshall,
Topeka, Kan. DNS 55J Jeremy Short, Peculiar, Mo.
DNS 155 Gavin Shaw, Brownsdale, Minn. DNS 54I
Eddie Ingram, Kansas City, Kan. DNS 58H Gabe
Hodges, Lebo, Kan. DNS 6W Matt Wacht, Shawnee, Kan.
DNS 17J Jace Boney, Cleveland, Mo. DNS 30J Dakota
Jennings, Leavenworth, Kan. DNS 18PX Sturgis
Streeter, Topeka, Kan.
"E" Feature (12 laps, top
12 advance): 1. (1) 53H Tye Hollingsworth,
Springdale, Ark. 2. (3) 53 Tianna Mithun, New
Richland, Minn. 3. (2) 29 Bronson Wicker, Sedalia,
Mo. 4. (4) 58 Chad Reid, Yukon, Okla. 5. (12) 21A
Andrew Hodges, Lebo, Kan. 6. (5) 44T Ty O'Neal,
Muskogee, Okla. 7. (19) 76 K.C. Mullin, Manhattan,
Kan. 8. (20) 18PX Sturgis Streeter, Topeka, Kan.
9. (6) 11L Logan Smith, El Dorado Springs, Mo. 10.
(16) J5 Troy Hovey, Cresco, Iowa 11. (10) 24L Dakota
Lowe, Prescott, Kan. 12. (7) 42 Kaeden Bronner,
Austin, Minn. 13. (15) 32N Lane New, Rogersville, Mo.
14. (21) 17B Lee Beemer, Fairmont, Minn. 15. (18)
54JR Eddie Ingram Jr., Kansas City, Kan. 16. (23) 17R
Rylee Fuller, Savannah, Mo. 17. (17) 21K Dave
Kennedy, Tea, S.D. 18. (9) 17L Chris Leathers,
Excello, Mo. 19. (11) 91 Hoyt Miller, Cross Timbers,
Mo. 20. (22) 97 Tyler Lacy, Glenpool, Okla. 21.
(8) 17K Klay Beemer, Fairmont, Minn. 22. (14) 12 Jeff
Stotts, Trenton, Mo. 23. (13) 47 Tyson Lanfermann,
Atchison, Kan. DNS 1S Jacob Stoll, Mounds, Okla.
DNS 18P Shaine Paxston, Springfield, Mo.
"D"
Feature (12 laps, top 12 advance): 1. (2) 6P John
Potter, Tulsa, Okla. 2. (3) 7L Trevor Drake,
Billings, Mo. 3. (1) 66X Chris Wright, Chillicothe,
Mo. 4. (4) 00 Cason Harris, Bella Vista, Ark. 5.
(5) 1 Kyle Henning, Atchison, Kan. 6. (7) 57 Duke
Erickson, Sioux Falls, S.D. 7. (9) 88 Bryer McCoy,
Webster City, Iowa 8. (6) 2 Quentin Taylor,
Wheatland, Mo. 9. (14) 58 Chad Reid, Yukon, Okla.
10. (17) 76 K.C. Mullin, Manhattan, Kan. 11. (8) 64
John Ross, Mankato, Minn. 12. (19) 11L Logan Smith,
El Dorado Springs, Mo. 13. (12) 53 Tianna Mithun, New
Richland, Minn. 14. (20) J5 Troy Hovey, Cresco, Iowa
15. (23) 18P Shaine Paxston, Springfield, Mo. 16.
(11) 53H Tye Hollingsworth, Springdale, Ark. 17. (15)
21A Andrew Hodges, Lebo, Kan. 18. (22) 42 Kaeden
Bronner, Austin, Minn. 19. (10) 9J Jeremiah Reed,
Otho, Iowa 20. (21) 24L Dakota Lowe, Prescott, Kan.
21. (16) 44T Ty O'Neal, Muskogee, Okla. 22. (13) 29
Bronson Wicker, Sedalia, Mo. 23. (18) 18PX Sturgis
Streeter, Topeka, Kan. DNS 55S Brian Shaw,
Brownsdale, Minn. DNS 46 Brice Gotschall, Nevada,
Mo.
"C" Feature (12 laps, top 12 advance): 1.
(1) 06 Christopher Theodore, Coweta, Okla. 2. (7) 16D
Dan Hovden, Decorah, Iowa 3. (2) 32 Robbe Ewing,
Stockton, Mo. 4. (5) 99T Eric Turner, Hermitage, Mo.
5. (3) 12C Stephen Clancy, Odessa, Mo. 6. (9) 15E
Ryan Edde, Cross Timbers, Mo. 7. (4) 69ER Tyler
Cadwallader, Amazonia, Mo. 8. (6) 23B Israel Ortega,
Las Cruces, N.M. 9. (8) 30H Rex Harris, Macks Creek,
Mo. 10. (13) 7L Trevor Drake, Billings, Mo. 11.
(11) 181 Luke Nieman, Nortonville, Kan. 12. (17) 57
Duke Erickson, Sioux Falls, S.D. 13. (18) 88 Bryer
McCoy, Webster City, Iowa 14. (23) 11L Logan Smith,
El Dorado Springs, Mo. 15. (19) 2 Quentin Taylor,
Wheatland, Mo. 16. (12) 6P John Potter, Tulsa, Okla.
17. (15) 00 Cason Harris, Bella Vista, Ark. 18. (22)
64 John Ross, Mankato, Minn. 19. (16) 1 Kyle Henning,
Atchison, Kan. 20. (14) 66X Chris Wright,
Chillicothe, Mo. 21. (20) 58H Gabe Hodges, Lebo, Kan.
22. (21) 76 K.C. Mullin, Manhattan, Kan. 23. (10)
RED1 Dan Wheeler, Savage, Minn. DNS 42T Casey
Thomas, Camdenton, Mo.
"B" Feature (15 laps, top
12 advance): 1. (3) 19K Kyle Slader, Muskogee, Okla.
2. (1) F1 Mitchell Franklin, Camdenton, Mo. 3. (2) 96
Cody Brill, Bates City, Mo. 4. (5) 6T Michael Taylor
III, Kansas City, Mo. 5. (4) 90 Terry Schultz,
Sedalia, Mo. 6. (8) 18B Trevor Fitz, Camarillo,
Calif. 7. (6) 17C Henry Chambers, Baldwin City, Kan.
8. (10) 14J Jacob Hodges, Lebo, Kan. 9. (12) 28A Andy
Bryant, Fort Scott, Kan. 10. (15) 32 Robbe Ewing,
Stockton, Mo. 11. (7) 54 Tyler Kidwell, Chanute, Kan.
12. (16) 99T Eric Turner, Hermitage, Mo. 13. (9) 55K
Colson Kirk, Urbana, Mo. 14. (14) 16D Dan Hovden,
Decorah, Iowa 15. (20) 23B Israel Ortega, Las Cruces,
N.M. 16. (21) 30H Rex Harris, Macks Creek, Mo. 17.
(11) 22M Brian McGowen, Pittsburg, Kan. 18. (19) 69ER
Tyler Cadwallader, Amazonia, Mo. 19. (18) 15E Ryan
Edde, Cross Timbers, Mo. 20. (22) 7L Trevor Drake,
Billings, Mo. 21. (24) 57 Duke Erickson, Sioux Falls,
S.D. 22. (23) 181 Luke Nieman, Nortonville, Kan.
23. (17) 12C Stephen Clancy, Odessa, Mo. 24. (13) 06
Christopher Theodore, Coweta, Okla.
"A" Feature
(35 laps): 1. (19) F1 Mitchell Franklin, Camdenton,
Mo. 2. (10) 66 Ryan Gillmore, Springfield, Mo. 3.
(6) 56 Shadren Turner, St. Joseph, Mo. 4. (1) 17S
Mike Striegel, Wheatland, Mo. 5. (13) 56H Brandon
Hare, Elma, Iowa 6. (29) 99T Eric Turner, Hermitage,
Mo. 7. (15) 8S Jon Sheets, Nevada, Mo. 8. (30) 16D
Dan Hovden, Decorah, Iowa 9. (2) 22R Dalton Ragsdale,
Muskogee, Okla. 10. (8) 211 Tim Eaton, St. Joseph,
Mo. 11. (31) 57 Duke Erickson, Sioux Falls, S.D.
12. (16) 25 Joe Chisholm, Osage, Iowa 13. (20) 96
Cody Brill, Bates City, Mo. 14. (28) 54 Tyler
Kidwell, Chanute, Kan. 15. (27) 32 Robbe Ewing,
Stockton, Mo. 16. (14) 15 Cayden Stacye, Springfield,
Mo. 17. (21) 6T Michael Taylor III, Kansas City, Mo.
18. (17) 5 Reece Solander, Emporia, Kan. 19. (18) 19K
Kyle Slader, Muskogee, Okla. 20. (4) 1B Bobby
Williams, Hermitage, Mo. 21. (22) 90 Terry Schultz,
Sedalia, Mo. 22. (11) 10P Dayton Pursley, Hermitage,
Mo. 23. (26) 28A Andy Bryant, Fort Scott, Kan. 24.
(25) 14J Jacob Hodges, Lebo, Kan. 25. (12) J2 Kris
Jackson, Lebanon, Mo. 26. (5) 94C J.T. Carroll,
Camdenton, Mo. 27. (3) 510 Cody King, Fanshawe, Okla.
28. (23) 18B Trevor Fitz, Camarillo, Calif. 29. (24)
17C Henry Chambers, Baldwin City, Kan. 30. (9) 85 Ben
Moudry, Protivin, Iowa DQ (7) 18 J.C. Morton,
Springfield, Mo. DNS ZEE28 Randy Zimmerman, Fort
Scott, Kan.
USRA HOBBY STOCKS
"B" Feature (8 laps, all advance): 1. (2) 18Z Zac
Smith, Manly, Iowa 2. (3) 86 Ryan Happel, Holmen,
Wis. 3. (1) 14 Kevin Lacy, Broken Arrow, Okla. 4.
(10) 00 Josh Downs, Hartford, S.D. 5. (4) 19 Brandon
Jurrens, Rock Rapids, Iowa 6. (8) 52D B.J. Dahl,
Calmar, Iowa 7. (5) 11X Seth Scholl, Holmen, Wis.
8. (12) 15R Ryan Crooks, Ionia, Iowa 9. (7) 20B Josh
Bradley, Harrisburg, S.D. 10. (9) 110 J.D. Jackson,
Chouteau, Okla. 11. (13) 19C Cameron Jurrens, Rock
Rapids, Iowa 12. (11) 10B Breanna Ades, Rippey, Iowa
13. (6) 122 Cory Stone, Lovington, N.M. DNS F86
Blaine Nolker, Hardin, Mo.
"A" Feature (30 laps):
1. (4) 07 Chris Hovden, Cresco, Iowa 2. (3) Z86 Tracy
Halouska, Worthing, S.D. 3. (5) 23 Justin Hanson,
Hawkeye, Iowa 4. (6) 15 Jeremy Crimmins, Fort Dodge,
Iowa 5. (1) 52 Carter Koop, Rockwell, Iowa 6. (12)
6 Dustin Gulbrandson, Sioux Falls, S.D. 7. (11) 26
Matthew Machen, Roswell, N.M. 8. (7) 61N Nick Brady,
Sioux Falls, S.D. 9. (15) 14 Kevin Lacy, Broken
Arrow, Okla. 10. (13) 18Z Zac Smith, Manly, Iowa
11. (8) 44KT Brian Lund, Northwood, Iowa 12. (14) 86
Ryan Happel, Holmen, Wis. 13. (19) 11X Seth Scholl,
Holmen, Wis. 14. (16) 00 Josh Downs, Hartford, S.D.
15. (18) 52D B.J. Dahl, Calmar, Iowa 16. (20) 15R
Ryan Crooks, Ionia, Iowa 17. (23) 19C Cameron
Jurrens, Rock Rapids, Iowa 18. (24) 10B Breanna Ades,
Rippey, Iowa 19. (22) 110 J.D. Jackson, Chouteau,
Okla. 20. (21) 20B Josh Bradley, Harrisburg, S.D.
21. (10) 35 Riley Crimmins, Fort Dodge, Iowa 22. (17)
19 Brandon Jurrens, Rock Rapids, Iowa 23. (25) 122
Cory Stone, Lovington, N.M. 24. (9) 83 Scott Dobel,
Manly, Iowa DQ (2) 18K Dylan Clinton, West Union,
Iowa
USRA TUNERS
"B"
Feature (10 laps, all advance): 1. (5) 35 Brad Stahl,
Castalia, Iowa 2. (3) 6K David Kirkpatrick, Eugene,
Mo. 3. (13) 5 Oliver Monson, Thornton, Iowa 4. (2)
1 Aaron Bliss, Enid, Okla. 5. (1) 3M Bobby Mooney,
Osage Beach, Mo. 6. (4) 23 Nick Bradshaw, Lebanon,
Mo. 7. (12) 24 Racer Costello, Waukomis, Okla. 8.
(9) 15B Travis Bockover, Chanute, Kan. 9. (7) 32S
Alex Scarlett, Willard, Mo. 10. (6) 80 Jim Cook, Linn
Creek, Mo. 11. (10) 75 Steven Seay, Nevada, Mo.
12. (11) 21 Matt Harvey, Carrier, Okla. 13. (8) 56
Katie Stahl, Castalia, Iowa DNS 4 Jeff Strong, Fair
Grove, Mo. DNS 11X Robert Sumrell, Ashdown, Ark.
DNS 14T Anthony Taylor, Macks Creek, Mo. DNS 93S
Stephanie Sharp, Nashville, Ark. DNS 93 Daniel
Barton, Fair Grove, Mo.
"A" Feature (20 laps):
1. (7) 8 Randy Martin, Springtown, Texas 2. (13) 6K
David Kirkpatrick, Eugene, Mo. 3. (5) 21J Jason
Weber, Enid, Okla. 4. (6) 6R Dustin Reeves,
Camdenton, Mo. 5. (18) 24 Racer Costello, Waukomis,
Okla. 6. (15) 1 Aaron Bliss, Enid, Okla. 7. (3) 38
Dalton Fels, Calmar, Iowa 8. (11) 18SC Aaron Ryan,
Wichita Falls, Texas 9. (10) 9T Robert Tosh, Bolivar,
Mo. 10. (25) 93 Daniel Barton, Fair Grove, Mo. 11.
(20) 80 Jim Cook, Linn Creek, Mo. 12. (24) 93S
Stephanie Sharp, Nashville, Ark. 13. (21) 75 Steven
Seay, Nevada, Mo. 14. (19) 15B Travis Bockover,
Chanute, Kan. 15. (22) 21 Matt Harvey, Carrier, Okla.
16. (8) 15 Tyler Crimmins, Fort Dodge, Iowa 17. (4)
C49 Justin Converse, Texarkana, Ark. 18. (1) 16W
Dylan Whitley, Enid, Okla. 19. (12) 35 Brad Stahl,
Castalia, Iowa 20. (2) 28 Braiden Schaufenbuel, New
Hampton, Iowa 21. (16) 3M Bobby Mooney, Osage Beach,
Mo. 22. (17) 23 Nick Bradshaw, Lebanon, Mo. 23.
(23) 56 Katie Stahl, Castalia, Iowa 24. (9) 33 Dennis
Cosens III, Mentmore, N.M. 25. (14) 5 Oliver Monson,
Thornton, Iowa DNS 7 Allen Thompson, Fair Grove,
Mo. DNS 32S Alex Scarlett, Willard, Mo. DNS
11X Robert Sumrell, Ashdown, Ark. DNS 4 Jeff
Strong, Fair Grove, Mo. DNS 14T Anthony Taylor,
Macks Creek, Mo.
= = = = = = = = = = = =
USRA OFFICIAL SPONSORS: American
Racer Racing Tires, Beyea
Headers, Chevrolet
Performance, Christie
Door Company, Fast
Shafts, FK
Rod Ends, KS
Engineering, KSE
Racing Products, Mesilla
Valley Transportation, Nitroquest
Media, PEM
Racing Gears & Drivetrain, RacinDirt, Summit
Racing Equipment, Sunoco
Race Fuels.
USRA PARTICIPATING SPONSORS: Allen
Autosports Race Cars, ARMI
Contractors, Boubin
Tire & Automotive, Brodix
Cylinder Heads, DAY
Motorsports, Duvall
Electric, Gunshepherd.com, Innovative
AutoGlass & Window Tint, PBM
Performance Products, Star
1 Roofing & Construction, Stealth
Thru Tubing, Texas
Locomotive Solutions, TNT
Auto Parts, YouDirt.com.
USRA CONTINGENCY SPONSORS: AFCO
Racing Products, Allstar
Performance, Bryke
Racing, BSB
Manufacturing, Champ
Pans, Edelbrock, Hooker
Harness, Hyperco, Integra
Racing Shocks & Springs, JE
Pistons, K1
RaceGear by Ryan Bowers, Keyser
Manufacturing, Landrum
Performance Springs, MD3, Medieval
Chassis, MSD, Performance
Bodies & Parts, QA1, Quarter
Master, QuickCar
Racing Products, RacerWebsite.com, Real
Racing Wheels, Swift
Springs, Sybesma
Graphics, Wehrs
Machine & Racing Products, Wilwood
Disc Brakes.
USRA RACETRACKS:
67 Speedway of Texarkana,
81 Speedway,
Alien Motor Speedway,
Ark-La-Tex Speedway,
Arrowhead Speedway,
Bolivar Speedway,
Boothill Speedway,
Callaway Raceway,
Caney Valley Speedway,
Cedar Lake Speedway,
Crawford County Speedway,
Cresco Speedway,
Dallas County Speedway,
Deer Creek Speedway,
Diamond Park Speedway,
Eagle Valley Speedway,
Electric City Speedway,
Elk City Motorsports Park,
Fairmont Raceway,
Fayette County Speedway,
Gondik Law Speedway,
Hamilton County Speedway,
Harrah's Kansas City Hotel & Casino,
Humboldt Speedway,
Hunt County Raceway,
I-35 Speedway,
I-90 Speedway,
Lakeside Speedway,
Lawton Speedway,
Legacy Speedway,
Longdale Speedway,
Lucas Oil Speedway,
Mason City Motor Speedway,
Mississippi Thunder Speedway,
Monett Raceway,
Northwest Missouri State Fairgrounds,
Outlaw Motor Speedway,
Rapid Speedway,
Red Cedar Speedway,
Red Dirt Raceway,
Rocket Raceway Park,
Route 66 Motor Speedway,
RPM Speedway,
Sabine Speedway,
Salina Highbanks Speedway,
Sandia Speedway,
Sports Park Raceway,
Springfield Raceway,
Super Bee Speedway,
Thunder Valley Speedway,
Tomahawk Speedway,
Tri-State Speedway,
Tulsa Speedway,
US 36 Raceway,
Vado Speedway Park,
West Texas Raceway,
Winneshiek Raceway.
##
Contact Info:
Jeff Nun
Chief Communications Officer
United States Racing Association (USRA)
1715 W 2nd St, PO Box 905
Webster City, IA 50595
|